انواع چرم های موجود در بازار

person نویسنده: خبرگزاری اپکس ارت list دسته: مقالات آموزشی تاریخ: 1398-05-19 comment دیدگاه: 0 favorite بازدید: 355

چه چرم هایی را میتوانید در ایران بیابید ؟

چرم های طبیعی موجود در بازار ایران

چرم هایی که اغلب در بازار موجود هستند :

چرم های طبیعی گاوی و گوساله ای

این چرم ها اساسا الیاف فشرده ای دارند و به همین علت از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. سطح آنها صاف بوده و اصطلاحاً بدون گرین می باشد (گرین یا فول گرین نوعی از چرم است که لایه لایه نشده و رویه یا رخ آن که محل رویش مو یا پشم حیوان است ساییده نشده است .
چرم گاوی به صورت نرم و خشک و در ضخامت های مختلف تهیه می گردد و بیشتر برای تهیه کیف، لباس، دستکش و… مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم طبیعی گاوی میلینگ

نوعی دیگر از چرم گاوی می باشد که دارای رویه ای لطیف و فشرده است. فشرده بودن این چرم باعث می شود که آب کمتری به آن جذب گردد. این چرم همچنین دارای مغز فشرده ای است که رنگ آن معمولا با رنگ رویه چرم یکسان است. از این چرم بیشتر در تهیه کیف، روکش مبلمان و در صورت نازک بودن جهت تهیه لباس های شیک استفاده می گردد.

چرم طبیعی گاوی خود رنگ

این نوع چرم دارای سطح و مغز شیار داری است که همین امر موجب عدم مقاومت آن در مقابل آب شده است و میزان آب زیادی را جذب می کند. این نوع چرم معمولا به رنگ های زرد خردلی با ترکیبی از رنگ های زرد ، سفید و قهوه ای تا نارنجی و قهوه ای در بازار وجود دارد. از این چرم در تهیه انواع روکش قطار فشنگ ، قنداق تفنگ ، زین اسب و همچنین هنر سوخت روی چرم استفاده می شود.

چرم طبیعی گاوی نبوک

نوعی از چرم گاوی طببیعی با رخ مخملی است که با ظرافت خاصی پرداخت شده است.

چرم طبیعی گاومیش

این نوع چرم از چرم گاوی سختی و استحکام بیشتری داشته و در ساخت چمدان، کمربند، جلد قنداق تفنگ، زین اسب و… مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم طبیعی زیره و کفی

این چرم ساخته شده از پوست گاو یا گاومیش می باشد و برای ساخت زیره و کفی کفش، پاپوش و گیوه به کار می رود. البته امروزه برای تهیه این کفی ها از چرم بزی ضخیم هم استفاده می کنند.

چرم طبیعی شرانگ

شرانگ نام یک نوع چاپ (نقش) و به شکل منقوط است که از آن بیشتر بر روی چرم های گاوی استفاده می کنند.

چرم طبیعی گوسفندی و بره ای

فشرده بودن الیاف این چرمها نسبت به بقیه چرم ها کمتر است و به همین دلیل مقاومت چرم های گاوی و گوساله ای را نداشته و ندارد. سطح این چرم مانند سطح چرم گاوی صاف است و با توجه به لطافت و سبکی که این چرم ها دارند از آنها بیشتر در تهیه کیف، لباس و کفش استفاده می شود.

چرم طبیعی گوسفندی لباسی

ابن نوع چرم بسیار لطیف و نازک می باشد ؛ از آن جهت تهیه لباس و دستکش از آن استفاده می شود.در زمان های قدیم به چرم گوسفندی «چرم میشن» می گفتند.

چرم طبیعی بزی

فشردگی الیاف این چرم از چرم گاوی نیز بیشتر است و دارای مقاومت خوبی است. با توجه به نمایان بودن رویش محل مو بر روی چرم های بزی این چرم را به راحتی می توان از انواع دیگر چرم ها تشخیص داد. چرم بزی نسبت به سایر چرم ها انعطاف پذیرتر و سبکتر است. این چرم در دو نوع نرم و خشک تهیه می شود و از آن برای تهیه کیف و کفش زنانه استفاده می کنند.

چرم طبیعی بزی گیاهی (نقاشی)

این نوع چرم فقط مراحل تهیه رنگرزی بر روی آن صورت گرفته و از مرغوبیت بالایی برخوردار نمی باشد. از این نوع چرم بیشتر برای آستری کفش و کیف استفاده می شود. البته در هنرهایی مثل نقاشی و خطاطی روی چرم از این نوع چرم استفاده می شود. این چرم در بازار به رنگ های کرم و خردلی یافت می شود.

اشبالت طبیعی

اشبالت که از لایه لایه کردن چرم های ضخیم به دست می آید دارای سطحی پرزدار است. رنگ اشبالت باید یکدست و به اصطلاح مغزرنگ باشد (یعنی تمام سطح و عمق آن رنگ شده باشد). چون اشبالت پس از محل برش سطح آن سمباده می خورد لذا حتما باید یکدست و صاف سمباده خورده باشد. بعضی اشبالت ها که دارای مغز سبک هستند از نظر استقامت بسیار ضعیف اند. از اشبالت اغلب برای تهیه کیف و کفش استفاده می شود.

یکی از نقاط ضعف چرم اشبالت این است که به دلیل پرزدار بودن سریعتر خاک را به خود می گیرد.

چرم طبیعی اشبالت گاوی

این نوع چرم مانند چرم نبوک دارای رخی مخملی اما با ظرافتی کمتر است. این چرم از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید. در حقیقت چرم اشبالت از لایه داخلی و لایه میانی چرم گاو تهیه می شود.

چرم طبیعی اشبالت بزی

این چرم همانند اشبالت گاوی است با این تفاوت که از نظر ضخامت نازکتر و از نظر اندازه کوچکتر است و کمتر در بازار یافت می شود.

چرم طبیعی چاپی

چرم چاپی چرمی است که پس از مرحله اتمام مرحله دباغی با عبور دادن آن از زیر غلطک های خاصی که دارای نقوش (برجستگی و فرورفتگی) مختلف است بر روی سطح آن طرح هایی به وجود می آید. طرح هایی که معمولا بر روی سطح این چرم ایجاد می شود عبارتند از شرانگ، فلوتر، بوفالو، فلاور، لیزارت، کرگدنی، پیتون و…

البته گاهی وقت ها روی چرم ورنی هم این نقش ها را می زنند که به آن ها چرم ورنی چاپدار می گویند.

 

دیدگاه‎ها

هیچ نظری در این زمان ثبت نشده است!

دیدگاه خود را بنویسید

یکشنبه دو شنبه سه شنبه چهار شنبه پنج شنبه جمعه شنبه فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند

ثبت نام جدید

در حال حاضر یک حساب کاربری دارید؟
وارد شوید یا کلمه عبور را بازنشانی کنید