صنعت چرم

person نویسنده: خبرگزاری اپکس آرت list دسته: مقالات آموزشی تاریخ: 1398-04-17 comment دیدگاه: 0 favorite بازدید: 231

چرم و مشکلاتی که از آن بی خبری...

چرم همواره از مهم ترین صنعت ها در جهان بوده است.

  چرم از محصولاتی است که همواره در تاریخ ایران از آن یاد شده . تولید میگردیده است...

وقتی از چرم یاد میکنیم همه ذهنشان به محصولات تولید شده با چرم نظیر کیف و کفش میوفتد ، اما مهم تر از این طرز تفکر روش تهیه پوست خام برای تولید چرم می باشد زیرا چناچه این صنعت با چالش مواجه باشد بر روی کل بازار پوشاک تاثیر می گذارد.

صنعت چرم ؛ از کشاورزی تا دامپروری برای تولید آن

تولید چرم در کنار سختی آن ، مستلزم ایجاد چمن زار ها و علف زار های انبوه برا ی چرای دام ها می باشد تا تولید کنندگان با تکیه بر این نیاز نسبت به تولید چرم اقدام نمایند.

اگر این مهم را در نظر بگیریم که برای تولید چرم نیاز اولیه آن دام است ،به همین خاطر اگر بر افزایش کمی و کیفی حوزه دامپروری کشور افزوده گردد به همان مقدار ، صنعت چرم سازی کشور روند صعودی نیز با سرعت و شتاب فزاینده خواهد گرفت.

با بررسی یکی از تولیدی های که کیف و کفش در غرب استان تهران تولید و هم توزیع می کند، به این نتیجه رسیدیم که چرم نقش بسازایی در تولید کیف و کفش و این دسته اقلام اقلام دارد ،اظهار کرد: در صورتی که نارسایی هایی در تولید و عرضه چرم در کشور رخ دهد ، چالش های بسیار زیادی روبروی افرادی مثل ما خواهد بود.

تامین چرم مورد نیاز تولیدی های صنعت چرم نیازمند تولید ماده اولیه آن یعنی پوست دام با کیفیت خواهد بود که این مهم نیز جز با وجود علف زار ها و چمن زار های مناسب انجام نخواهد شد.

از طرفی با توجه به خشکسالی های اخیر در ایران ، همه ی چمن زار ها و علفزار ها در کشور رو به کاهش می باشد که همین یکی از بدترین خبر ها برای صنعت چرم در ایران می باشد.

یک فعال سابق در زمینه تولیدکنندگی کیف و کفش و فعالیت فعلی در عرصه توزیع کنندگی محصولات این چنینی تشریح کرد : متاسافنه در چند سال اخیر با توجه به عدم تولید ماده خام مناسب و بفروش نرفتن چرم در ایران به دلیل بد عهدی و بد قولی در پرداخت محصولات ارائه شده به تولید کننده ها ؛ این چرم خام به کشور های خارجی نظیر ترکیه ، روسیه و چین فروخته شده و آنها با بازدهی گرفتن چند برابری آن را به خودمان بازفروش باسود کلان تری می کنند.

وجود مشکلات زیاد در مسیر واردات دستگاه آلات چرم به کشور

همواره از واردات به عنوان یک معضل در کشور یاد شده که این معضل بار ها به پیکره اقتصادی کشور بدلیل نظارت دقیق خدشه های نفسگیری وارد کرده است.

اما نکته مهم در این مورد این است که اگر کشور بطور مثال در همین عرصه چرم به پختگی لازم نرسیده باشد و دستگاه آلات به روز و در کلاس جهانی نداشته باشد ، صنعت چرم در کشور با معضلی جدی روبراه خواهد شد و مشتریان این صنعت روی به محصولات خارجی می آورند.لذا پس خرید و واردات همچین دستگاه آلاتی نه تنها ضروری است بلکه موجبات رشد این صنعت در کشور خواهد شد.

ما در اینجا از واردات محصولاتی صحبت می کنیم که بودن آنها موجب افزایش کیفیت تولیدات در حوزه چرم شده و همین امر سبب این می گردد که تولیدات داخل بازار خود را از دست نداده و باعث بیکاری نیروهای متخصص در صنعت چرم و تعطیلی شرکت های فعال در این حوزه نشود.

این نکته خالی از ذکر نیست که در تمامی شهرایی که تولیدات چرم را مدنظر خود قرار داده اند و به نوعی مادر تولیدات صنعت چرم در کشور هستند دستگاه آلاتی فرسوده همچنان در تولیدی های این شهر ها در حال کار هستند که برای رقابت با محصولات خار جی باید به روز شوند.

از سوی دیگر مشکلات اقتصادی کشور باعث شده تا تولید کنندگان با نقدینگی مناسبی برای واردات این دستگاه آلات مواجه نباشند ؛ همچنین نوسانات ارزی از دیگر مواردی است که تاثیر بسزایی در این امر دارد. پس باید توجهات ویژه از سوی بانک ها به این تولید کننده ها شود.

کشور های پیشرفه باید الگوی ایرانی ها در این صنعت باشند

یکی از ضرورات فعلی کشور الگو برداری مناسب و در چارچوب منافع ملی این مرز و بوم از تولیدات کشور های صاحب سبک و پیشرفته خارجی می باشد.

اما نکته قابل ذکر استفاده بیشتر مردم از تولیدات خارجی می باشد که همین امر سبب ضررو زیاد هنگفت به تولیدی ههای داخلی می شود.

قطعا باید تمامی افراد در جامعه اعم از توده های مردمی،دستگاه های خصوصی،دولتی و... در راستای دستور رهبر انقلاب یعنی اقتصاد مقاومتی حرکت نمایند و این امر صرفا به ادارات و دستگاه های دولتی منحصر و خلاصه نمی شود بلکه مردمان کشور و جامعه بایستی در چارچوب دستور رهبر انقلاب و اقتصاد مقاومتی حرکت نمایند.

به تبع الگو برداری صحیحی و در چارچوب از تولیدات کشور های پیشرفته منافاتی با اقتصاد مقاومتی نخواهد داشت و باعث خواهد شد تا مردم با شور و اشتیاق بیشتری تولیدات داخلی را خریداری نمایند.

ترکیه از نمونه کشور هایی به شمار می رفت که در صنعت چرم توفیق چندانی نداشت و تولیدی های آن در این زمینه در حال ورشکستگی بودند ، اما با برنامه ریزی هوشمندانه مدیران اجرایی این کشور در سال 2001 و تخصیص دادن وام های بلاعوض و بسیار خوب برای تولیدی های این کشور ، این تولیدی ها با به روز کردن تجهیزات خود زمینه این را ساختند که در سال 2011 یکی از ابر قدرت های تولید کننده و صنعت چرم در جهان باشند و با صادرات بسیار سود قابل توجهی را وارد کشور خود کنند.

لذا پس صنعت چرم سازی باید به عنوان صنعتی مادر در کشور عزیزمان ایران باید مورد توجه و در اولویت قرار گیردتا به روز های اوج خود بازگردد.

قیمت چرم 40 درصد افزایش پیدا کرده / صنعت چرم در خطر است

چرم در حال حاضر طی چند ماه گذشته با افزایش قیمت 30 تا 40 درصدی در کل کشور مواجه شده که همین امر تمامی شرکت ها و تولید کننده ها این صنعت را مورد تاثیر قرار داده.

در واقع در شرایطی شاهد افزایش بی سابقه و قابل توجه قیمت چرم هستیم که در این عرصه ، نه تقاضا زیادی می باشد و نه از طرف شخص یا تولیدی بزرگی احتکار گردیده است .

در حال حاضر قیمت چرم از 16 هزارتومان به 25 هزار تومان رسیده که این افزایش قیمت باعث گردید که چرم در بازار هم بسیار کم یاب شود.

بسیاری از تولید کننده های کوچک نیازمند چرم خام هستند که نبود آن و قیمت بالایش سبب تاثیر مستقیم بر تولید این تولید کننده ها شده است.

با افزایش قیمت چرم طبیعی و تقاضای مردم برای چرم مصنوعی ، صنعت چرم طبیعی خواهد مرد...

یکی دیگر از مواردی که بازار صنعت چرم طبیعی را به خطر انداخته ، چرم مصنوعی می باشد که مردم به شدت به خریداری آن به دلیل قیمت بسیار مناسبش روی آورده اند.

در حقیقت با کاهش قدرت خریداری مردم و قیمت مناسب چرم مصنوعی ، رویکرد مردم نسبت به خرید محصولاتی از چرم طبیعی تغییر کرده و آن ها به جای خریداری کالا های گران قیمت با چرم طبیعی ؛ کالاهای با قیمت مناسب و تقریبا با کیفیت از جنس چرم مصنوعی خریداری خواهند کرد که همین مسئله اقتصاد چرم طبیعی را نابود خواهد کرد.

مجموعه اپکس آرت امیدوار است با فراهم شدن بستر مناسب برای تولید و خریداری محصولات با کیفیت چرم طبیعی روز به روز محصولاتی در حد و اندازه مردم کشور عزیزمان ایران تولید کند.

واحد تحقیقاتی اپکس آرت

دیدگاه‎ها

هیچ نظری در این زمان ثبت نشده است!

دیدگاه خود را بنویسید

یکشنبه دو شنبه سه شنبه چهار شنبه پنج شنبه جمعه شنبه فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند

ثبت نام جدید

در حال حاضر یک حساب کاربری دارید؟
وارد شوید یا کلمه عبور را بازنشانی کنید