فیروزه کوبی

person نویسنده: امور خبری list دسته: مقالات آموزشی تاریخ: 1398-02-03 comment دیدگاه: 0 favorite بازدید: 365

فیروزه کوبی چیست ؟ و کاربرد آن چیست ؟؟؟

فیروزه کوبی

از صنایع دستی است و با نشاندن قطعه های کوچک فیروزه به صورت موزاییکی بر سطح ظرف ها ،  زیورآلات و اشیای تزئینی (از پایه‌هایی به جنس‌های مسی ، برنجی ، نقره، ورشویی یا برنزی )ساخته می‌شود. بین قطعه‌های فیروزه نوعی لاک تیره رنگ قرار میگیرد. هر چه گرف فیروزه کوبی شده پرتر و فاصله بین قطعه های فیروزه کمتر ومنظم تر باشد ارزش هنری بیشتری دارد.امروزه علاوه بر ظروف مسی برای فیروزه کوبی ، از متریال های دیگری مثل چوب استفاده می شود.

نمونه محصولات فیروزه کوبی شده بر روی چوب را میتوان از این لینک مشاهده کنید:

انواع فیروزه کوب بر روی چوب

کاربرد فیروزه کوبی:

هنر فیروزه کوبی مانند بسیاری از هنرها جنبه تزیینی و تجملی دارد. اما از آن جا که این هنر را بر ظروفی نظیر قندان، گلدان ، گلاب پاش، سنگاب ،بشقاب ، تنگ ، جعبه جواهرات ، صراحی ، پارچ ، آیینه و شمعدان ، لاله، شیرینی خوری و…. پیاده می‌کنند جنبه کاربردی نیز پیدا می‌کنند. اما همان گونه که گفتیم فیروزه کوبی قبل از آنکه بر ظروف انجام شود بر روی زیورآلات پیاده می‌شد. هنری که امروزه نیز طرفداران زیادی دارد.

اما امروزه از فیروزه کوبی به جز بر روی ظروف و زیورآلات برای ساخت تابلوهای نفیس نیز استفاده می‌شود. بدین گونه که خوشنویسی بر روی سطح اگر پارچه‌ای باشد نوشته شده و سپس فیروزه‌ها بر روی آن چسبانیده می‌شوند و اگر سطح مورد نظر چوبی باشد بعد از لیزر طرح مورد نظر بر روی چوب  تکه‌های فیروزه داخل آنها کار می‌شود.

دیدگاه‎ها

هیچ نظری در این زمان ثبت نشده است!

دیدگاه خود را بنویسید

یکشنبه دو شنبه سه شنبه چهار شنبه پنج شنبه جمعه شنبه فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند

ثبت نام جدید

در حال حاضر یک حساب کاربری دارید؟
وارد شوید یا کلمه عبور را بازنشانی کنید